top of page
Kids Blowing Bubbles

Metody nauczania

Ciekawość to pierwszy stopień do rozwoju

Metody nauczania jakie stosujemy w żłobku i przedszkolu sprzyjają realizacji naszych celów , misji i wizji placówki oraz realizują podstawę programową.

 

W żłobku realizowany jest autorski program wychowawczo- opiekuńczo- edukacyjny. Jest on strategią wielokierunkowej stymulacji aktywności dzieci i skupia się na silnej potrzebie ,jaka jest ruch i zabawa. Już od najmłodszych lat, dzieci maja możliwość zapoznania się z językiem angielskim poprzez zabawę i śpiew.

W przedszkolu realizowana jest podstawa programowa MEN oraz wybrane programy . Dodatkowo realizowane są programy autorskie: „Znam swoje prawa i obowiązki” oraz wakacyjne programy rozwijające zainteresowania dzieci i utrwalające  zdobyte wiadomości i umiejętności. Realizujemy  każdego roku ciekawe projekty własne oraz bierzemy udział w projektach ogólnopolskich lub regionalnych.

Realizujemy własny plan współpracy ze środowiskiem, plan współpracy z rodzicami. Język angielski dzieci poznają każdego dnia poprzez śpiew, zabawy, ćwiczenia praktyczne z zastosowaniem metod nauczania języka obcego. Każda z grup ma możliwość  raz lub dwa razy w tygodniu mieć styczność z językiem obcym przez cały dzień . Stosujemy własny autorski system zachowania , który pozwala dzieciom na dokonanie samooceny. Dbamy o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci poprzez przestrzeganie własnych procedur wewnętrznych. Dbamy o dzieci przewlekle chore. Organizujemy im we współpracy z rodzicami  odpowiednie warunki pobytu i dietę. Dbamy o dzieci wymagające wsparcia. Realizujemy w razie konieczności IPET-y. Dziećmi tego wymagającymi opiekuje się psycholog, neurologopedia, terapeuta pedagogiczny, rewalidator, socjoterapeutka, trener terapeuta i inni specjaliści z zewnątrz współpracujący z placówką.

 

 Nie chronimy nadmiernie przed doświadczeniem niepowodzenia, chwalimy, motywujemy i nagradzamy.
Okazujemy szacunek i cierpliwość dla działań dziecka, zachęcamy do ponawiania prób.
Wspólnie z dziećmi ustalamy zasady współżycia w grupie.

 

Absolwenci naszego przedszkola to dzieci otwarte, twórcze, komunikatywne, przygotowane do podjęcia obowiązków na kolejnym szczeblu edukacji. Znają siebie i swoje możliwości, akceptują odrębność innych, potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, rozwiązują problemy, dążą do osiągnięcia sukcesu i radzą sobie z porażkami.


Stosujemy metody pracy tradycyjne, czynne, w tym :

  • metodę ćwiczeń


Dzieci są pobudzane do naśladownictwa i utrwalania pewnych czynności. Ćwiczenia te wzbogacają ich ruchową sprawność, ale nie tylko. Metoda ćwiczeń wzbogaca wiedzę i umiejętności praktyczne. Głównym celem tej metody jest kształtowanie pożądanych postaw u dzieci.

  • metodę zadań stawianych dziecku:​


Metoda oparta na samodzielnej działalności dziecka, indywidualnych rozwiązywaniu problemów i wysnuwaniu wniosków. Pedagog stawia przed wychowankiem zadanie, które rozwiązuje samodzielnie. Mogą to być na przykład tworzenia prac plastycznych, obserwacja przyrody oraz różnego rodzaju rebusy, łamigłówki)


  • metodę kierowania własną działalnością dziecka 


W tej metodzie nauczyciel  zobowiązany      jest do inspirowania dziecka oraz zachęcania go do samodzielnej działalności, samorozwoju.


  • metodę samodzielnych doświadczeń


Głównym celem tej metody jest ułatwienie maluchom nawiązywanie kontaktów ze społeczeństwem, przyrodą, tradycją, kulturą oraz sztuką. Nauczyciele stwarzają warunki do spontanicznych zachowań, postępowań oraz zabawy.


Słowne w tym:

  • metodę żywego słowa


​Metoda przygotowująca dzieci do pisania, czytania a także liczenia. Oparta na pracy słowem. Pobudza ona wyobraźnię i procesy poznawcze. Uczy dzieci wrażliwości na piękno, pobudzając w nich pozytywne uczucia płynące z obcowania z literaturą piękną. Dzieci dzięki tej metodzie poznają wartość słowa pisanego.

  • instrukcje i objaśnienia​

Głównie dotyczą instruowania podczas przygotowania do wykonania zadania powierzonego dzieciom. Towarzyszą poznawaniu nawyków higienicznych, rozwojowi fizycznemu i nabywaniu nowych umiejętności.)


  • sposoby społecznego porozumienia


Metoda może przejawiać się w postaci dezaprobaty lub aprobaty, stosowania systemu wychowawczego

  • opowiadania, rozmowy, zagadki

Metody bardzo lubiane przez dzieci. Pomagają im rozwijać spostrzegawczość, logiczne myślenie a także odwoływać się do posiadanej już wiedzy. Rozwijają procesy poznawcze, zasób informacji i wiedzy oraz pomagają dzieciom wzbogacać się intelektualnie

Metody oglądowe/percepcyjne, w tym :


1. metodę przykładu

Metoda ta oparta jest na osobach dorosłych czyli wzorcach. Opiekunowie dzieci powinni swoją postawą, zachowaniem a także ubiorem dawać przykład.


2. metodę pokazu i obserwacji


Nauczyciel w trakcie tej metody ma za zadanie skupić uwagę podopiecznego na obserwowanej czynności, rzeczy lub istocie np. obserwacja psa czy pokaz sznurowania obuwia


3. metodę uprzystępniania sztuki


Metoda opierająca się na odbiorze dzieł sztuki takich jak obrazy, muzyka, literatura czy sztuka teatralna. Nauczyciel korzystający z tej metody powinien możliwe jak najpełniej przybliżyć przedszkolakom wyżej wymienione dzieła, pomóc im je zrozumieć i w odpowiedni sposób przeżyć




Metody nowatorskie  I ich elementy, w tym:


  • metodę ruchowej ekspresji twórczej R. Labana.


Pozwala ona na posługiwanie się różnymi formami ruchu i ekspresji jak: ćwiczenia muzyczno- ruchowe, zabawy, taniec, opowieść ruchowa, inscenizacja, improwizacja ruchowa, pantomima, sceny dramatyczne. W metodzie uwzględnia się łączenie ruchu z muzyką i rytmem dlatego często przy realizacji zadań wykorzystuje się instrumenty perkusyjne.


  • metodę Weroniki Sherborne.


Jest ona prosta, naturalna i możliwa do zastosowania w każdych warunkach, bez konieczności używania przyrządów.  Bezpieczne  pozycje  bez elementu współzawodnictwa. Po intensywnym wysiłku stosujemy odpoczynek i relaks. Metoda ta nawiązuje do „języka ciała”, czyli ćwiczenia stanowią formę naszego komunikowania się z innymi.


  • metodę Carla Orffa


Głównym elementem tej metody jest śpiew i gra na prostych instrumentach perkusyjnych. Pozwala na twórczą samodzielność dzieci, poszukiwanie różnych rozwiązań. Taka aktywność prowadzi do intensywnego rozbudzania wyobraźni i wrażliwości muzycznej.


  • metodę Dobrego Startu Marty Bogdanowicz

Założeniem Metody Dobrego Startu jest jednocześnie rozwijanie funkcji językowych, funkcji spostrzeżeniowych: wzrokowych, słuchowych, dotykowych, kinetycznych (czucie ruchu) i motorycznych oraz współdziałania między tymi funkcjami, czyli integracji percepcyjno- motorycznej. Są to funkcje, które leżą u podstaw złożonych czynności czytania i pisania.


  • pedagogikę zabawy

Pedagogika zabawy jest metodą, która stwarza dzieciom możliwość działania w atmosferze akceptacji i zaufania. Zabawy KLANZA


  • dramę


Jest to specyficzna metoda w nauczaniu i wychowaniu, która polega na rozwiązywaniu problemów poprzez działania w roli, poprzez uczestniczenie w fikcji dramatycznej, zabawy badawcze, doświadczenia, obserwacje przyrodnicze.


  • metody aktywizujące.


To grupa metod nauczania, które charakteryzuje to, że w procesie kształcenia aktywność uczniów przewyższa aktywność nauczyciela. Stosowanie metod aktywizujących w procesie dydaktycznym sprzyja pogłębieniu zdobytej wiedzy, jej operatywności i trwałości.

Metody nauczania: Witaj
bottom of page